Gepard | Vse o gepardih
Gepard (latinsko Acinonyx jubatus) je najhitrejši sesalec na svetu. Ta hitrostni prvak med sesalci lahko v polnem šprintu doseže nekje od 100-130km/h, do te hitrosti pa pride v pičlih treh sekundah, kar je hitreje od večine športnih avtomobilov.
Ta velika mačka, ki živi na prostranih savanah južne Afrike in jugozahodne Azije, je prava mojstrovina naravne evolucije.
Ste vedeli, da je gepardov rep ključnega pomena pri lovu in opreznosti te velike mačke. Uporablja ga za ravnotežje in zavijanje pri teku.
Je gepard najhitrejša žival na svetu?
Ne! Veliko ljudi smatra geparda za najhitrejšo žival na svetu, vendar ni. Najhitrejša žival na svetu je Sokol selec (latinsko Felco Peregrinus). Gepard je na spisku najhitrejših živali “šele” na 5. mestu, na prvih štirih pa so ptice.
Čeprav gepard lahko dosega hitrosti do 100km/h in več, običajno svoj plen lovi s polovično hitrostjo zaradi varčevanja energije.
Opis
Geparda boste najhitreje prepoznali po značilnem vzorcu s svetlo rjavo dlako in črnimi pikami.
Sledi pa še nekaj informacij o tej veličastni mački:
- Znanstveno ime: Acinonyx jubatus
- Skupina: sesalci
- Prehrana: mesojedec
- Povprečna življenjska doba: 10-20 let
- Velikost:
- dolžina 1,1- 1,5m (odrasla žival)
- plečna višina 70-90cm (odrasla žival)
- Teža: 21-72 kg (odrasla žival)
- Najvišja hitrost: 100-110 km/h (kratki intervali – šprinti)
Kje živi gepard?
Gepardovo življenjsko okolje so travnate površine, savane, stepe in polpuščave Afrike (jug/vzhod Afrike) in jugovzhod Azije (Iran)
Hitrost in lov
Preden se gepardi poženejo v lov, travnato območje dodobra pregledajo s svojim odličnim vidom. Lovijo samo podnevi, zato morajo biti zelo tihi in oprezni. Pri skrivanju jim pomaga značilen vzorec, s pomočjo katerega so zelo neopazni za svoj plen.
Ko je trenutek pravi, se s polno hitrostjo poženejo za svojim plenom. Čeprav je njihova hitrost ogromna, pa nimajo veliko kondicije. Tek s tako hitrostjo je za geparde zelo naporen, zato se večina lovov zaključi prej kot v minuti. Kar nekaj časa traja, da si povrnejo energijo. V primeru maksimalnega napora, lahko traja do pol ure, da se začne hraniti s svojim plenom.
Gepard svojo žrtev zadavi z močnimi čeljustmi, s katerimi stisne sapnik.
V primeru uspešnega lova, gepard običajno svoj plen povleče na varno, s tem pa se izogni drugim živalim, ki bi mu poizkušale plen ukrasti v času regeneracije.
Prehrana. Kaj gepardi jedo?
Gepard je mesojeda žival, prehranjuje se z malimi do srednje velikimi živalmi. Na njihovih jedilnikih se najpogosteje najdejo zajci, gazele, antilope in gnuji.
Populacija in razmnoževanje geparda
Samice gepardov običajno skotijo tri mladiče in z njimi preživijo od enega leta in pol do dve leti. Mladiči gepardov se prvo leto učijo tehnik lova. Samci živijo sami ali v manjših skupinah.
Gepardi živijo na območjih južne Afrike in jugozahodne Azije, njihov naravni habitat pa pod pritiski človeštva vedno bolj izginja.
Kako se oglaša gepard?
Gepard se oglaša z rjovenjem. Lev, tiger, jaguar in gepard so edine mačke, ki se oglašajo z rjovenjem. Pa ne samo to, gepardi tudi mijavkajo in predejo – kot hišne mačke. Njihova anatomija je precej podobna domači mački, le da je veliko večji.
Ogroženost?
Populacija gepardov upada. Ogroženi so predvsem zaradi bogatih lovcev, ki na safarijih za svojo zabavo in trofeje lovijo mačke. Gre za navadne strahopetce. Po nekaterih informacijah naj bi bilo na svetu le še nekje med 7000 in 7500 gepardov.
K ogroženosti je veliko prispevalo tudi povpraševanje po gepardovih kožuhih v 20. stoletju. Poleg lovcev ga ogroža tudi krčenje naravnega habitata.
Nekateri ekscentrični bogataši si to divjo mačko omislijo kot hišnega ljubjenčka, a je daleč od tega.
Gepard je po ogroženosti klasificiran kot “ranljiva vrsta”. To pomeni, da bo v prihodnosti verjetno izumrl – če se njihovi pogoji za življenje ne izboljšajo.
Gepard je ena izmed mojih najljubših živali, predvsem zaradi svoje hitrosti in agilnosti. Katera pa je vaša? Vesel bom vaših komentarjev.
Kje si geparda lahko ogledate v Sloveniji
Geparda si v Sloveniji lahko ogledate v ZOO Ljubljana.
V živalskem vrtu v Ljubljani bivata gepard po imenu Sven in Svea. Ta sta prišla v naš ZOO leta 2013, dve leti po svojem rojstvu na švedskem.
Sven in Svea sta iz švedske v ZOO Ljubljana potovala po 1700 km dolgi poti, ki je trajala 20 ur. Zanimivost je ta, da je med prevozom avtomobilu zaradi neurja zatajila elektronika in so avto med prevozom živali morali peljati na servis. A oskrbniki so za živali poskrbeli in jima pot ni predstavljala prevelikega stresa.
Eno je brati o gepardih, drugo pa je geparda videti v živo. Obiščite živalski vrt ZOO Ljubljana in se prepričajte sami.
Pogosta vprašanja in zanimivosti o gepardu
Kakšna je hitrost geparda?
Gepard lahko doseže maksimalno hitrost do 130 kilometrov na uro
Kaj je gepard? Prehrana geparda
Gepardi se v glavnem prehranjujejo z antilopami, gazelami in mladiči večjih živali. Jedo tudi divje ptice in zajce.
Koliko časa potrebuje gepard da preteče 100 metrov?
Gepard lahko pri polni hitrosti (recimo 128 km/h) oz. 35.55 metrov na sekundo preteče 100 metrov v 2.81 sekunde. Polnega šprinta gepardi ne morejo vzdrževati dolgo.
Kje je življenjski prostor geparda?
Življenjski prostor geparda zajema različna območja po afriki. Predvsem odprte savane, travišča in polpuščave.
Kako izgleda gepard?
Gepard je velika mačka, ki je elegantna in vitka. Dlaka je kratka in rumenkasto rjava, z značilnimi črnimi pikami, ki so enakomerno razporejene po telesu.
Koliko časa rabi gepard za hitrost od 0 do 100 km/h
Gepard za hitrost do 100 kilomentrov na uro potrebuje manj kot 3 sekunde.
Kateri živali je podoben gepard?
Po videzu je gepard najbolj podoben leopardu. Podobna sta si po videzu in obliki ter velikosti telesa. Oba imata kožuh s pikami. Oba sta velike mačke
Kako pogosto ima gepard mladiče?
Gepardi imajo mladiče na nekje 18 do 24 mesecev. To sicer lahko variira glede na bivalne pogoje in individualne okoliščine.